Down sendromlu ressam Sarp'ın ilk sergisi, Art of Ist Atölye'de açıldı

Art of Ist Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliğinde düzenlenen SARP resim sergisi açıldı.Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar...

Down sendromlu ressam Sarp'ın ilk sergisi, Art of Ist Atölye'de açıldı
Editör: AA
25 Mart 2023 - 19:07
Reklam
Art of Ist Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliğinde düzenlenen SARP resim sergisi açıldı.

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi Performans ve Sanat Galerisi'nde gerçekleşen sergide, 13 yaşındaki Down sendromlu ressam Sarp Elifoğlu'nun 21 adet akrilik üstü tuval tablosu sanatseverlerle buluştu.

Açılışın ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Sarp, deprem bölgesinde yer alan 800 down sendromlu bireye dikkat çekmek istediğini ifade etti.

Tüm down sendromlu çocuklara örnek olmak istediğini söyleyen Sarp, down sendromluların isterlerse her şeyi başarabileceklerini dile getirdi.

Ressam Sarp, çok mutlu, heyecanlı ve gururlu olduğundan bahsederek, "Tüm çocuklara örnek olmak istiyorum. Kendi başımıza bir şeyler yapabiliriz, herkes bize inansın, eksiğimiz yok fazlamız var." dedi.

Sarp'ın annesi Rüyam Elifoğlu da "Oğlumuz ile kendisi olduğu için, +1 kromozomlu olduğu için ve başarılı bir ressam olduğu için gurur duyuyoruz." dedi.

Elifoğlu, oğlunun açmış olduğu sergi ile diğer down sendromlu çocuklara örnek olacağını aktararak, "Nihayi amacımız bir farkındalık yaratmak. Özellikle geçirdiğimiz deprem afetinden etkilenen down sendromlu çocukların ve onların ailelerinin farkına varılmasını sağlamak. Onların ihtiyaçlarını görmeliyiz." diye konuştu.

Sarp'ın öğretmeni Zeren Turgay Demir ise yaptığı atölye çalışmalarında Sarp'ın sanata olan ilgisinden çok etkilendiğini dile getirerek, "Down sendromlu bir çocuğun da başka bir çocuktan farksız olarak hatta daha iyisini yapabileceğini, böyle başarılara imza atabileceğini göstermek ve bu yolda bir farkındalık yaratmak istedim." ifadelerini kullandı.

Sarp'ın farklı tarz ve tekniklerle yorumladığı 21 özel resmin yer aldığı sergi, 15 Nisan'a kadar ziyaret edebilecek.FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum