Yeni yargı paketi bu hafta TBMM'ye geliyor

Yeni yargı paketi son çalışmanın tamamlanmasının ardından bu hafta TBMM'ye geliyor.

Yeni yargı paketi bu hafta TBMM'ye geliyor
Editör: adalet.tv
04 Şubat 2024 - 15:54
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önemli yasal düzenlemeler için mesai yapacağı bir haftaya giriyor. Düzenlemelerle, sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatına imkan tanınıyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesinin artırılması hedefleniyor. 8'inci yargı paketinin de bu hafta Meclis'e sunulması bekleniyor.

Bakan Tunç, 8. Yargı Paketi'nde önemli düzenlemeler olduğunu, bunların yasalaşma sürecini Mecliste takip ettiklerini söyledi.

Yeni yargı paketinin bu hafta içerisinde TBMM'ye gönderilmesi bekleniyor. Bakan Tunç, daha önce yaptığı açıklama da, yargı paketinin Şubat ayı içerisinde TBMM'ye sunulacağını belirtmişti.

Yeni yargı paketi ile önemli değişikler yapılması bekleniyor. Özellikle ceza infaz kurumunda geçirilen sürelerle ilgili ciddi değişikler içeren infaz yasası maddeleri güncellemesi yapılacak.

Maddelerin bazıları ile şu an ceza infaz kurumlarında cezalarını infaz eden bazı hükümlülerin erken tahliyelerin olması bekleniyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesinin (AYM) ihlal kararlarının yargılamanın yenilenmesi sebebi sayılması gerektiğini belirterek, bu tür tartışmaların devam etmemesi için kanun düzenlemelerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Tunç ayrıca, Kahramanmaraş depremiyle ilgili bilgileri paylaşarak, yıkılan adliyelerin ihale süreçlerinin başlatıldığını ve soruşturmaların devam ettiğini aktardı. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarının bağlayıcılığı ve Anayasa Mahkemesi yapısının gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • SABRİ CAN
    2 hafta önce
    ŞTGA (ŞARTLI TAHLİYENİN GERİ ALINMASI) KONUSUNDA DA İNŞALLAH Bİ ÇALIŞMANIZ VARDIR SAYIN BAKANIM.ZİRA YAKINLARIMIZ ÇOK MAĞDUR.ŞİMDİDEN ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN.