Temyiz sürelerindeki farklılıklar sona erecek

Yargılamalarda temyiz sürelerindeki farklılıklar avukatların ve dosyaya taraf olan herkesin tepkisini çekiyordu. Temyiz sürelerinin sadeleşmesi için resmi adım atılıyor.

Temyiz sürelerindeki farklılıklar sona erecek
Editör: adalet.tv
16 Ocak 2023 - 17:16
Adalet Bakanlığı 7’inci Yargı paketi ile temyiz sürelerinde farklılıkları sona erdirecek.

Bakan Bozdağ'ın konuyla ilgili resmi açıklaması: "Bir tanesi de yargıda büyük kargaşaya yol açan süreler meselesini tekleştirme adımıdır. İş mahkemesinde ayrı temyiz süresi, hukuk mahkemesinde ayrı, cezada ayrı, şurada ayrı temyiz süresi, bir sürü kargaşa. Hem hakim ve savcılarımız için büyük bir zorluk hem kalem için büyük bir zorluk hem avukatlarımız için büyük bir zorluk hem vatandaşlarımız için büyük bir zorluk. Pek çok da hak kaybına yol açan bu uygulamayı kaldırıyor, süreleri tekleştiriyor, bütün mahkeme kararlarına iki hafta temyiz ve istinaf süresi koyuyor, temyiz ve istinafın da tebliğ ile başlaması halini yeni yasayla inşallah parlamentomuz yasalaştırdığında uygulamaya koymuş olacağız. İki hafta doğru bir iş mi? Ya doğru bir iş. Tebliğden itibaren başlayacak. Bunun da son derece önemli bir adım olduğunu, sürelerdeki birliği sağladığımızı ve bu birliğin hukuk devletine olan inancı da güçlendireceğini hem savcılarımızı, hakimlerimizi, avukatlarımızı hem de vatandaşlarımızı çok memnun edeceğine yürekten inanıyorum. Şimdiden hayırlı olsun."

Bilindiği üzere temyiz sürelerindeki farklılıklar sınavlarda bile öğrencilerin tepkisini çekiyordu. Bu konuda tek tip bir sisteme geçilmesi büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum