Karantina altındaki sınıfta görevli öğretmene ek ders ücreti ödenir mi

Karantinaya alınan sınıflardaki öğretmenlere ek ders ücreti ödenir mi? Sorusu cevabını buldu. MEB'de görev yapan binlerce öğretmen son dönemde bu sorunun cevabını arıyordu.

Karantina altındaki sınıfta görevli öğretmene ek ders ücreti ödenir mi
Editör: adalet.tv
17 Eylül 2021 - 14:51
Koronavirüs ülke genlinde etkisini hissetirmeye devam ediyor. Son olarak okulların açılması ile birlikte günlük vaka sayısında artış olduğu gözemlendi. Peki okullar görevli öğretmenler sınıflarında vaka olduğu zaman o sınıf karantinaya alınınca ek ders ücreti alacaklar mı? Binlerce öğretmenin cevabını merak ettiği soruyu sizler için araştırdık.

Hükümet ile Yetkili sendikalar arasında imzalanan toplu sözleşme metninde yer alan "çeşitli nedenler" olarak sınıfın tamamının karantinaya alınması halinde veya bütün okulun karantinaya alınması halinde; öğretmenlere, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılarak ek dersleri ödenmek zorundadır. Yani öğretmenler karantina altındaki sınıflarda dersleri olsa bile ek derslerini alacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27 Şubat 2007 tarihli, 11707 sayılı ve 2007/19 nolu Genelgesinde, bir açıklama bulunmasada, toplu sözleşmenin 2. maddesi öğretmenlerin bu hakkını koruyor. İşte o madde:

Madde 2- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar."

YORUMLAR

  • 0 Yorum