Hakim ve savcıların 'tazminat eşitliği' talebi AYM'ye taşındı

Yüksek yargı mensuplarına ek tazminat oranında yeni gelişme yaşandı. Eşitsizliğe yol açan düzenleme Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Hakim ve savcıların 'tazminat eşitliği' talebi AYM'ye taşındı
Editör: adalet.tv
27 Mayıs 2023 - 12:25
Yargıtay ve Danıştay başkanları ile üyelerinin ek tazminat oranlarının yükseltilmesine yönelik yapılan itiraza ilişkin dosya, Ankara 25. İdare Mahkemesi tarafından, Danıştay ve Yargıtay üyeliğine seçilme yeterliliğini haiz ancak üye olarak seçilmemiş hakim ve savcıların bir eksiklik veya kusurunun bulunmadığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) somut norm denetimi ile gönderdiği öğrenildi.

EŞİTLİK İLKESİ VURGUSU

Dosya kapsamından edinilen bilgiye göre başvuru gerekçesinde, yasal düzenleme ile oluşturulan eşitsizliğin makul ve haklı bir sebebe dayanmadığı ifade edilirken, salt yargı içi idari bir tasarruf ile Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Danıştay veya Yargıtay üyeliğine seçilen kişiler lehine, anılan üyeliklere seçilme yeterliliğini belirten hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve eşitlik ilkelerine ve çalışma barışının sağlanması kuralına aykırı olduğu sonucuna varıldığı detaylarıyla belirtildi.

ÜYELER İLE AYRIM YOK

Seçilen üyeler ile seçilme yeterliliğini haiz kişiler arasında herhangi bir ayrım yapılmadığı, itiraza konu yasal düzenleme ile davacının ve davacıyla benzer durumda olan hakim ve Cumhuriyet savcılarının Danıştay ve Yargıtay üyeleri ile aynı konumda olduklarına ilişkin kazanılmış haklarının ihlal edildiği belirtildi. AYM'nin konuyla ilgili vereceği karar merakla bekleniyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum