Cumhurbaşkanından "yargı düzenlemesi" mesajı: Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "yargı düzenlemesi" mesajı: Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız.

Cumhurbaşkanından "yargı düzenlemesi" mesajı: Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız
Editör: adalet.tv
20 Şubat 2024 - 15:58
Cumhurbaşkanı Erdoğan Danıştay'ın kararını hedef alarak, yargıda "düzenleme" mesajı verdi, "Yüksek yargıdaki ihtilafı gidermek zorundayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay ile AYM arasında yaşanan krize ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Yeni bir düzenleme gerektiğini işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar: "Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hakimleri Kura Töreni''nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Danıştay'ı "FETÖ" ihraçlarında verdiği göreve iade kararı üzerinden hedef alan Erdoğan, "Yeni anayasa mümkün olmasa bile yargıdaki sorunu giderecek bir anayasa değişikliği için de uzlaşma yollarını arayacağız"

"Bu kurumlarımız arasında eskiden beri bir hiyerarşi sorunu yaşandığını biliyoruz. Yüksek yargı kurumlarımız arasındaki ihtilafı gidermek durumundayız"

"Danıştay'ın FETÖ'den ihraç edilen yargı mensuplarından bazılarıyla ilgili verdiği tartışmalı kararlar da bazı hususların daha kesin bir şekilde ortaya konulmasının şart olduğuna işaret ediyor. Bu doğrultuda ilk adımları 8. Yargı Paketi ile atmaya başladık. Ancak daha pek çok husus olduğunun farkındayız. Anayasa değişikliği gerektiren hususlarda Meclis'te geniş bir uzlaşma zemini oluşturulması gerekiyor. Ülkemizin yeni bir Anayasa ihtiyacı olduğunu dile getiriyorum. Yaşadığımız her hadise, böyle bir anayasanın demokrasinin selameti açısından ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Yeni anayasa mümkün olmasa bile yargıdaki sorunu giderecek bir anayasa değişikliği için de uzlaşma yollarını arayacağız. Amacımız, ülkemiz bu gereksiz ve yargıya zarar verecek tartışmalardan bir an önce kurtulmalıdır."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum