Anayasa Mahkemesinden Kürtaj Kararı

AYM'den kürtaja izin verilmemesi hak ihlali kararı, Anayasa Mahkemesi, nitelikli cinsel saldırı sonucu hamile kalan 17 yaşındaki bir genç kızın, gebeliğin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılmasını hak ihlali sayarak genç kıza 100 bin lira tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Anayasa Mahkemesinden Kürtaj Kararı
Editör: adalet.tv
29 Temmuz 2020 - 11:56
Mersin ilimizde 2017 yılında 17 yaşında olan bir genç kızın, Mut ilçesinde bulunan Devlet Hastanesi'nde yapılan muayenesinde 10 haftalık hamile olduğu tespit edildi. Hastane yönetimi genç kızın yaşının küçük olması nedeniyle durum polise bildirdi. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan genç kız kimden hamile kaldığını bilmediğini belirterek 2016 yılındaki ilk birlikteliğinin zorla gerçekleştiğini ifadesinde belirtti. Mağdur, daha sonra şantaj yapılarak ilişkiye zorlandığını söyledi. Birlikte olduğu isimleri tek tek açıkladı. Savcılık tarafından ikisi 18 yaşından küçük 5 şüpheli hakkında "cinsel istismar" suçundan soruşturma başlattı. Genç kızın ailesi de şüphelilerden şikayetçi oldu ve gebeliğin sonlandırılmasını talep edildi.
Savcılık, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden rapor aldı. Bu sırada hamilelik 12.5 haftasına ulaştı. Raporda; anne yaşının küçük olması ve annenin ruhsal açıdan travmatik süreç yaşamasından dolayı gebeliğin sonlandırılmasının hem anne hem de cenin yararına olacağı belirtildi. Hakimlik talebi 4.kez reddetti. Gerekçe olarak da raporun yeterince ayrıntılı olmadığını vurguladı. Yargı süreci devam ederken doğum gerçekleşti. Çocuk devlet korumasına alındı. Genç kız, gebeliğinin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılması nedeniyle maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı ile özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğini belirterek AYM'ye başvurdu. Hak ihlali kararı veren Anayasa Mahkemesi, 100 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. Bu rakam Anayasa Mahkemesi'nin bugüne kadar verdiği en yüksek tazminat miktarı olarak kayıtlara geçti.
Anayasa Mahkemesi'nin tazminat kararları sonrasında ödemeler Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca yapıldığı biliniyor.
Reklam