Adalet Bakanından 10. Yargı Paketi açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan 10. Yargı Paketi açıklaması geldi.

Adalet Bakanından 10. Yargı Paketi açıklaması
Editör: adalet.tv
06 Temmuz 2024 - 15:04
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç katıldığı bir programda basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TBMM Başlığına sunulan 9. Yargı Paketi teklifinin ayrıntılarına ilişkin soru üzerine Bakan Tunç, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'in teklifin içerdiği hususları ayrıntılı olarak kamuoyuyla paylaştığını belirtti.

Bakan Tunç, gelecek hafta Adalet Komisyonu'nda görüşmelerin gerçekleşeceğini, sonrasında da paketin genel kurul gündemine geleceğini söyledi.

10. YARGI PAKETİ AÇIKLAMASI

TBMM'ye gönderilen 9. Yargı Paketi'ne alamadıkları, toplumun ve uygulamanın beklediği birtakım düzenlemelerin olduğunu dile getirerek, "Özellikle hem Ceza Mahkemesi Kanunu hem Türk Ceza Kanunu'nu ilgilendiren bazı düzenlemeler de var. Onları da yeni yasama döneminin başlarında, 10. Yargı Paketi'nde değerlendireceğimiz hususlar var." ifadesini kullandı.

Uygulamada olan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin gerçekleşme oranının yüzde 70 civarında, İnsan Hakları Eylem Planı'nın gerçekleşme oranı da yüzde 66 civarında olduğu bilgisini paylaşan Bakan Tunç, konuşmasına şöyle devam etti:

"O planlardaki hedeflerde gerçekleşmeyen hususları da yeni Yargı Reformu Strateji Belgelerine ve İnsan Hakları Eylem Planı Belgelerine alarak, o hedeflerden de vazgeçmiş değiliz. Türkiye'de özellikle güvenilir adalet sisteminin tesisi anlamında çok önemli mesafeler aldık. Gerek adliye binalarımızın yeniden yapılması, inşa edilmesi, o köhne binalardan kurtularak gerek avukatlarımızın gerek hakim savcılarımızın gerek yargı personelimizin ve vatandaşlarımızın daha kaliteli hizmet alabilmesi adına fiziki imkanlar artırıldı ve teknolojinin imkanları da had safhada artırıldı. Teknoloji UYAP sistemi başta olmak üzere elektronik tebligattan elektronik duruşmaya varıncaya kadar tüm bunlar vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Yine mevzuat düzenlemeleriyle de vatandaşlarımızın ihtiyacı olan düzenlemeleri peyderpey hayata geçirmenin gayretindeyiz."

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu pakette özellikle uygulamadan gelen bazı sorunları tespit ettiklerini, pakette bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik önemli düzenlemeler bulunduğunu kaydetti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Hukukçu
  1 hafta önce
  Caydırıcı bir infaz sistemi istiyoruz. Aflar suça teşvik mağdura zulmetmektir.
 • Pera
  1 hafta önce
  Artı kaç paket oldu mahkuma zerre değer vermiyor bu ülkedeki adalet sistemi içerde çaresiz yatan bilir dışarda içerdekine bakan bilir babasız büyüyen evlatlar bilir ve dahası sayamadığım umutları yitirdiğimiz evredeyiz isterseniz 18. Paket yapın pazartesi boşanma davası açacağım bir yuva daha yıkılıyor bu son dönemlerdi artık çaresizlik bi bayan olarak 12 senem gitti mahkum bakarak sizlerde insanların gururuyla oynamayın bi dediğiniz bir dediğinizi tutmuyor artık pesssss!!!
 • Edat özgül
  1 hafta önce
  İkinci kez mukerrer ler açık v..İkinci kez mukerrer ler açık ve denetimli hakları nı istiyor. Üvey evlat değiliz. Umut fakirin ekmeğidir. Ekmeğimizin elimizden alınmasına müsaade edilmesin. Bakanımız yilmaztunc söz verdi. Komisyonda umudumuzu yeşertin